Kiválóan alkalmazható vesekő, vesehomok kihajtására, ödémák megszüntetésére, remek vizelethajtó. Ha gyakran van gyomorégésünk, legyen otthon lestyán. Serkenti az emésztést, de kismamák ne fogyasszák!
A lestyánt széles körben használják fűszernövényként, amely nemcsak az ételek ízét gazdagítja, de megkönnyíti az emésztést is. Görcsoldó tulajdonsága folytán a lestyán lazító és enyhén fájdalomcsillapító hatású. Serkenti az epehólyag működését. Segítséget nyújt gyomor- és bélpanaszok esetén: javítja az emésztést, mérsékli a szélszorulást, továbbá serkenti az étvágyat. Vizelethajtó tulajdonsága ugyancsak igazolt.
A lestyánt a népi gyógyászat számos felső légúti megbetegedésre ajánlja - mivel köptető hatású.
Jótékony (vizelethajtó, köptető vagy az emésztőrendszer működését szabályozó) hatását a lestyán a benne lévő illóolajnak köszönheti. A növény emellett szerves savakat, kumarint, cukrokat, gyantát és csersavakat tartalmaz, a levele pedig mindezeken kívül vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.
Epehólyagpanaszok enyhítésére:
Az epehólyag működési zavara, böfögés és gyomorégés ellen hatékony segítséget nyújthat a lestyános tea. Öntsünk fel 2,5 dl (1 csésze) lobogva forró vízzel 1 kávéskanál lestyángyökeret (vagy 2 kávéskanál lestyánlevelet), 1 kávéskanál borsmentát és feleannyi köménymagot. Néhány percig hagyjuk állni. A főétkezések előtt negyedórával igyunk meg belőle egy csészével.
Súlyos gyulladással járó vesebetegség esetén tilos a lestyángyökér alkalmazása. Terhesség alatt szintén tartózkodjunk a fogyasztásától.
A húgyutak átmosására:
2 csapott kávéskanál felaprított, szárított lestyángyökeret öntsünk fel 2,5 dl hideg vízzel. Melegítsük fel (de ne forraljuk), majd szűrjük le. Fokozhatjuk a vizelet kiválasztását, ha naponta kétszer megiszunk 1 csésze lestyánfőzetet.
A forrázat fogyasztása megelőző hatással lehet a vesekő és a vesehomok képződésére. Gyomorégés és teltségérzet esetén az étkezések között naponta többször igyunk meg 1 csésze frissen elkészített lestyánfőzetet.